|
door Jeroen Horlings op
woensdag, 08 januari 2003 18:17
|
Onderzoeken van Philips en de Universiteit van Amsterdam (UvA) hebben een nieuw materiaal ontdekt dat LCD schermen in de toekomst goedkoper, helderder en zuiniger kan maken.
De onderzoekers ontdekten bij toeval een nieuw materiaal dat twee kleuren kan afgeven. Het gaat om een homogeen mengsel van een lichtgevend halfgeleidend polymeer en een metaalcomplex. Het mengsel is ingeklemd tussen twee elektroden, één van goud en een van indium tin oxide, en straalt rood licht uit wanneer er een positieve stroom doorheen wordt gestuurd. Bij een omgekeerde stroomrichting is het licht groen. Momenteel zijn er nog drie materialen nodig voor een beeldscherm, een voor rood, een voor groen en een voor blauw. Iedere pixel op een LCD scherm bestaat daardoor uit drie subpixels die samen een bepaalde kleur kunnen weergeven.
Met deze ontdekking volstaan twee materialen in plaats van drie. Dat betekent volgens de onderzoekers dat beeldschermen goedkoper worden, minder stroom nodig hebben, minstens 50% helderder licht geven en een langere levensduur hebben. De vinding is bij toeval ontdekt, toen er onderzoek gedaan werd naar het vergroten van de helderheid van lichtgevende materialen. Helaas zal het nog wel even kunnen duren voor we deze technologie ook daadwerkelijk zullen aantreffen in LCD schermen, aangezien de vinding nog niet direct geschikt is voor productie.
|